» Agjencia e Statistikave tė Kosovės publikoi Statistikat e Jurisprudences per Persona te Mitur nė vitin 2012

Agjencia e Statistikave tė Kosovės ka publikuar Statistikat e Jurisprudencės pėr Persona tė Mitur, pėr vitin 2012. Publikimi "Statistikat e Jurisprudencės" pėrmban tė dhėna pėr vitin 2012 pėr tregues: a) tė personave tė mitur, tė akuzuar pėr vepra penale sipas Gjykatave Komunale dhe tė Qarkut; b) personave tė mitur, tė dėnuar pėr vepra penale sipas Gjykatave Komunale dhe tė Qarkut.

Po ashtu, publikimi pėrfshin edhe grupmoshėn (e personave tė mitur) gjininė, nacionalitetin,

paraqitėsin e propozimakuzės, mėnyrėn e zgjidhjes sė aktakuzės dhe llojin e dėnimit.

Tė gjitha te dhėnat e publikuara janė nė nivel vendi.

Kėshtu, nė vitin 2012, nė Gjykatat Komunale kanė qenė tė dėnuar 474 persona tė mitur, prej tyre 463 janė meshkuj. Kurse, sipas nacionalitetit: 461 janė shqiptarė, 7 serbė, 5 goranė, dhe 1 tė tjerė.

Ndėrkaq, masa disiplinore janė shqiptuar ndaj 44 tė miturve, masat e mbikqyrjes sė shtuar ndaj 229 , masat e enteve ndaj 2 tė miturve, qortimi gjyqėsor ėshtė shqiptuar ndaj 127 tė miturve, masa disiplinore dėrgimi nė qendrėn disiplinore ndaj 33  tė mitur ve, dhe detyrimet e veēanta lidhur me masat e mbikėqyrjes sė shtuar janė dhėnė ndaj 32 tė miturve.

Ndėrkohė, nė Gjykatat e Qarkut pėr tė mitur tė dėnuar janė 104, ku prej tyre 101 janė meshkuj. Kurse, sa i takon nacionalitetit, 99 janė shqiptarė.

Ndėrkaq, masa disiplinore janė shqiptuar ndaj 2 tė miturve, masat e mbikqyrjes sė shtuar ndaj 61 personave tė mitur, masat e enteve ndaj 3 tė miturve, qortimi gjyqėsor ėshtė shqiptuar ndaj 13 tė miturve, masa disiplinore dėrgimi nė qendrėn disiplinore ndaj 9 tė miturve, dhe detyrimet e veēanta lidhur me masat e mbikėqyrjes sė shtuar janė dhėnė ndaj  7 tė miturve.

» Veteranėt e luftės nė UĒK-sė kanė paralajmėruar vazhdimin e protestave para Rektoratit» Edhe Nisma pėr Kosovėn e mbėshtet protestėn qė do tė mbahet tė mėrkurėn mė 4 shkurt» Sėrish protesta tė opozitės pėr shkarkimin e Jabllanoviqit dhe ligjit pėr “Trepēėn”» Haradinaj: Pėrkrahim edhe mė tej protestėn pėr “Trepēėn” dhe shkarkimin e Jabllanoviqit» Shefi i SHP tė Ushtrisė sė Serbisė Lj. Dikoviq urdhėroi masakrat nė Rezallė dhe nė Ēikatovė» Hashim Thaēi thotė se Ramush Haradinaj ka qenė partner nė koalicion me Listėn Serbe» Gjuriq: Vetėm Qeveria e Serbisė mund t’ i ndėrrojė ministrat serbė nė Qeverinė e Kosovės» 160 protestuesit e arrestuar nga Policia e Kosovės mė 27 janar dalin para gjyqtarėve» Garda Kombėtare e AJOV-ės vazhdon tė mbėshtesė institucionet e sigurisė nė vend» Nė moshėn 70-vjeēare ka vdekur Isė Sahit Jashari» Bujupi: Qeveria po iu bėnė presion deputetėve tė mos nėnshkruajnė peticionin...» Torbjern Jagland: Kosova ka rrugė tė gjatė deri nė Kėshillin e Evropės» SBASHK: Nesėr do tė bojkotohet mėsimi nė institucionet arsimore tė nivelit parauniversitar» Shefi i lartė i zyrės sė BE-sė nė Kosovė, Samuel Zhbogar bisedon me kreun e Vetėvendosjes» Kurti: Jabllanoviq nuk do tė duhej tė kishte vend nė Qeverinė e Serbisė e jo mė nė tė Kosovės» Molliqaj: Protesta ishte gjithė popullore, dy tė tretat e tė arrestuarve nuk janė tė Vetėvendosjes» Ahmeti: LDK paska kėrkuar dorėheqjen time pėr shkak tė arrestimit nga policia» Asnjė polici nė botė nuk e burgos kryetarin e kryeqytetit pėr shkak tė pjesėmarrjes nė protesta!» AAK: Qeveria e Kosovės e bartė pėrgjegjėsinė e plotė, pėr veprim dhe pėr mosveprim» KMDLNJ: Tė fillojnė hetimet pėr protestėn e 27 janarit


LAJMET | HISTORIKU | DËSHMORËT | ANALIZA | INTERVISTA | KULTURA | TEMA HISTORIKE | PERSONALITETE | SPORT | TEKNOLOGJI | BOTIMET | GALERIA

Tel: +381 38 249 237, +377 44 417 225, E-mail: info@radiokosovaelire.com; Rr. Thimi Mitko, Nr.6, Bregu i Diellit, Prishtinë.