» Reagime me rastin e vrasjes kriminale tė luftėtarit tė lirisė, Bekim Birinxhiku

Lidhur me vrasjen e Bekim Birinxhikut, AAK-ja, duke u rezervuar nga kualifikimi i kėtij rasti  kriminal mbi jetėn e luftėtarit tė lirisė, fton organet e rendit dhe tė drejtėsisė qė sa mė parė ta zbardhin rastin. Edhe pse nuk dihen motivet, fakti qė vrasja ėshtė kryer njė ditė para zgjedhjeve lokale nė Kosovė, duhet t’i shtyjė organet e rendit dhe prokurorinė qė ta zbardhin sa mė parė kėtė krim”, thuhet nė komunikatėn e AAK-sė. Kryetari i kėsaj partie, Ramush Haradinaj, ka ngushėlluar familjen, Birinxhiku.

 

Policia: Vrasja e kandidatit tė AAK-sė nuk ndėrlidhet me procesin zgjedhor, ka motive kriminale

 

Policia e Kosovės sapo ka lėshuar njė komunikatė pėr media ku ndėr tė tjera thuhet se vrasja e Kandidatit tė AAK'sė nuk ka tė bėjė me procesin zgjedhor. Mė poshtė po e publikojmė tė plotė njoftimine Policisė sė Kosovės  Sot me 2 nėntor 2013 rreth orės 16:00, Policia e Kosovės ka pranuar njė informacion sė nė qytetin e Skenderajt, nė vendin te xhamia ka ndodhur njė incident me tė shtėna me armė zjarri dhe si pasojė e kėtij incidenit njė person ka mbetur i plagosur. Bazuar nė hetimet preliminare dyshohet se personi i dyshuar V. G. Pjesėtar i Policisė sė Kosovės jashtė detyrės zyrtare, pas njė mosmarrėveshje ka shti me armė zjarri nė drejtim tė viktimės B. B, i cili nga plaga e marrė rreth orės 16 30 ka ndėrruar jetė nė emergjencėn e Spitalit tė Skenderajt. Dyshohet se deri te ky incident tragjik ka ardhur si pasojė e njė mosmarrėveshje qė ka ndodhur nė mes tė dy personave, ku si pasojė e saj ka ardhur edhe deri te vrasja me arme zjarri. Njėsitet relevante policore menjėherė kanė dalė nė vend tė ngjarjes dhe janė duke u marrė me hetime intensive lidhur me rastin, ndėrsa personi i dyshuar ėshtė vetėdorėzuar nė polici, ku policia tė njėjtit i ka konfiskuar armėn dhe ka ndėrmarrė tė gjitha veprimet e nevojshme ligjore dhe administrative pėr suspendimin e tij. Ky rast ėshtė njė rast kriminale dhe i izoluar dhe nga informacionet e deritanishme nė asnjė rrethanė nuk ndėrlidhet me procesin zgjedhor qė mbahet me 3 nėntor 2013. Lidhur me kėtė rast janė inkuadruar tė gjitha njėsitet relevante tė Policisė sė Kosovės, Prokuroria dhe Inspektorati Policor i Kosovės pėr tė zhvilluar hetimet e mėtutjeshme.

 

Veteranėt e Luftės e dėnojnė vrasjen e Birinxhikut

 

Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, dėnon ashpėr vrasjen e veteranit tė luftės, Bekim Birinxhiku. Ky lajm i kobshėm ka tronditur tė gjithė bashkėluftėtarėt, me faktin qė Bekimi ka qenė luftėtar i dalluar, qė 2 herė iu shpėtoi dhe plagėve tė luftės.  Apelojmė qė organet e rendit, tė zbardhin sa mė shpejtė motivet e kėtij akti kaq tė ulėt kriminal. Pėr shkak tė ndjeshmėrisė kohore, ne lusim tė gjithė qė tė mos manipulojnė me kėtė dhembje kaq tė madhe dhe tė presin prononcimin zyrtar tė organeve.  Duke ngushėlluar familjarėt dhe bashkėluftėtarėt, ne kėrkojmė qė kryerėsit e kėsaj vepre tė shėmtuar, tė marrin dėnimin meritor nga drejtėsia.

 

Dega e PDK-sė Skėnderaj kėrkon qė sa mė parė tė zbardhet vrasja

 

Partia Demokratike e Kosovės dega nė Skenderaj dėnon aktin e vrasjes sė Bekim Birinxhikut, ish pjesėtar i UCK-sė dhe kandidat i AAK-sė pėr Asamblenė komunale tė Skenderajt.  Shprehim ngushėllimet tona mė tė thella familjes Birinxhiku, pėr kėtė humbje tė madhe dhe tragjike.  Besojmė se organet e rendit sa mė parė do tė zbardhin kėtė rast tragjik dhe tė shėmtuar qė ka ndodhur njė ditė para zgjedhjeve lokale.  

 

Aktin e vrasjes kriminale tė Bekim Birinxhikut e ka dėnuar edhe kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi

 

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, pasi ka reaguar kundėr vrasjes kriminale tė luftėtarit tė lirisė, Bekim Birinxhiku nė  ngushėllimin drejtuar familjes Birinxhiku, ka thėnė: Me dhembje dhe pikėllim morėm lajmin pėr vrasjen e Bekimit, kandidat pėr asamble komunale tė Skenderajt, nė zgjedhjet e 3 nėntorit 2013.  Pavarėsisht shkaqeve dhe rrethanave, ky krim meriton qė tė dėnohet, sepse  ka shuar njė jetė njeriu nė kulmin e energjive njerėzore.  Institucionet dhe organet pėrkatėse duhet qė sa mė parė tė sqarojnė motivet dhe rrethanat e kėsaj vrasjeje, e cila ka prekur dhe lėnduar ndjenjat e gjithė qytetarėve tė Kosovės.  Nė emėr tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, ju lutem pranoni ngushėllimet mė tė sinqerta.  Hashim Thaēi.

» Mustafa, mė i pasur sesa njė vit mė parė» Thaēi u bėn thirrje mėrgimtarėve tė regjistrohen» Bashkimi Evropian vazhdon tė arbitrojė Gjykatėn Kushtetuese tė Kosovės» Rreth 30 organizata joqeveritare nė Shqipėri, reagojnė kundėr kryepeshkopit grek Janullatos» Studentja myslimane u vra nė Angli pėr shkak tė veshjes sė shamisė» AKI ka pėrgėnjeshtruar informatat e disa medieve qė shėrbehen me gėnjeshtra» PDK-ja dhe blloku LDK, AAK dhe Nisma, ballafaquan argumentet para Gjykatės Kushtetuese» Ramush Haradinaj, priti nė takim kryetarin e Lidhjes Shqiptare nė Botė, Simon Kuzhnini» Zinghamer: Shqipėria ėshtė shembull pėr t’u ndjekur pėr bashkėjetesėn fetare» Nė Shkup sėrish do tė ketė protestė pėr rastin”Monstra”» Nė Gjykatėn Kushtetuese u mbajt seanca dėgjimore» PDK-ja, koalicioni, LDK-AAK-Nisma dhe VV-sė paraqitėn argumentet e tyre» LDK dhe VV kėrkojnė nga GJK-ja qė kėrkesėn e PDK-sė ta shpallė ta papranueshme» Naim Tėrnava: Nė Kosovė dhe trojet etnike shqiptare ka tolerancė fetare dhe jo ekstremizėm fetar» Nga 32 mijė aplikacione tė shqyrtuara, 11 mijė e 184 prej tyre iu ėshtė njohur e drejta e veteranit» VV-ja nuk do tė heqė dorė nga qėndrimet dhe kėrkesat ndaj koalicionit LDK-AAK- Nisma» Vetėvendosje: Tė respektohen tė drejtat e shqiptarėve nė Mal tė Zi, tė lirohet Naim Prelvukaj!» Nė Prishtinė u bė betimi i Vullnetarėve tė Korpusit amerikan tė Paqes» Serbia e gatshme pėr hapjen e kapitullit 35 rreth Kosovės» Diaspora Shqiptare nė SHBA, pėrmes njė kumtese reagon ashpėr ndaj burgosjes sė veprimtarit Naim Prelvukaj


LAJMET | HISTORIKU | DËSHMORËT | ANALIZA | INTERVISTA | KULTURA | TEMA HISTORIKE | PERSONALITETE | SPORT | TEKNOLOGJI | BOTIMET | GALERIA

Tel: +381 38 249 237, +377 44 417 225, E-mail: info@radiokosovaelire.com; Rr. Thimi Mitko, Nr.6, Bregu i Diellit, Prishtinë.