» Urime festat e Fundvitit

Nė mesazhin e Kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi pėr festėn e  Krishtlindjes drejtuar klerit dhe besimtarėve katolikė  thuhet se kjo festė madhėshtore e botės sė krishterė ėshtė ndėr ngjarjet mė tė rėndėsishme tė miliona besimtarėve anembanė botės, qė rrezaton besim nė vlera religjioze, vlera humanitare dhe mesazh paqeje dhe harmonie midis njerėzve. “Besimtarėt e krishterė janė komunitet i rėndėsishėm global, qė nė shoqėritė ku jetojnė dhe veprojnė kanė prodhuar vlera tė larta kulturore, institucionale dhe modele tė qėndrueshme tė respektit pėr komunitetet tjera fetare kudo nė botė. Duke pėrgėzuar gjithė besimtarėt e krishterė te Kosovės dhe mė gjerė, uroj qė festėn e Krishtlindjeve ta kaloni nė lumturi tė plotė nė familjet tuaja, me tė dashurit tuaj, duke besuar nė pėrmbylljen e njė viti tė suksesshėm nė te gjitha segmentet e jetės, thuhet nė urimin e Thaēit pėr festėn e Krishtlindjes.

 

Me rastin e festės tradicionale tė  Krishtlindjes, Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi Kryetari i AAK-sė, Ramush Haradinaj dhe kryetari i  LDK-sė, Isa Mustrafa ua kanė  pėrcjellė urimet e pėrzemėrta ipeshkvit Dodė Gjergji dhe tė gjithė besimtarėve tė krishterė. 

 

Me rastin e Krishtlindjes edhe  Myftiu i Kosovės,  Naim Tėrnava  i ka dėrguar njė telegram urimi ipeshkvit, Dodė Gjergji, nė tė cilin thuhet: Kam nderin dhe kėnaqėsinė qė nė emrin tim dhe nė emėr tė Kryesisė sė Bashkėsisė Islame tė Republikės sė Kosovės, me rastin e festės sė Kėrshėndellave t’Ju pėrgėzoj juve, gjithė meshtarėt katolikė nė Kosovė, si dhe besimtarėt e krishterė. Kėrshėndellat nė vete simbolizojnė lindjen, jetėn, mbarėsinė dhe mesazhin pėr njė shoqėri tė ndershme e tė moralshme, parime kėto humane pėr tė cilat njerėzimi ka nevojė gjithherė. Kėtė vit festat tona marrin kuptim dhe vlerė edhe mė tė madhe, pėr faktin se gjendemi nė vitin jubilar tė shėnimit tė 100 vjetorit tė pavarėsisė e mėvetėsisė sė shqiptarėve, pėr ēka falėnderojmė Zotin qė na bėri tė jemi prej kėsaj gjenerate me fat qė pėrjetuam kėtė pėrvjetor tė rėndėsishėm pėr popullin tonė.

I nderuar Ipeshkv, pėr pavarėsinė e mėvetėsinė e shqiptarėve s'ka dyshim se njė kontribut tė determinues dhe shumė tė ēmuar kanė dhėnė edhe prijėsit fetar tė popullit tonė, e  tė cilėt nė kėtė pėrvjetor e nė festat tona i kujtojmė me respekt e pietet. Duke ju pėrshėndetur dhe duke ju uruar edhe njė herė pėr kėtė festė, Ju dėshiroj shėndet, mbarėsi e lumturi, ju dhe gjithė besimtarėve tė krishterė.

» Kurti: Po keqpėrdoret Kuvendi i Kosovės pėr legjitimimin e marrėveshjeve nėpėrmjet ratifikimit» 89 deputetė votuan pėr themelimin e Tribunalit kundėr UĒK-sė, kundėr 22 dhe 2 abstenuan» Jacobson pėrshėndet miratimin e Gjykatės kundėr UĒK-sė» LB: Drejtėsia e pjesėshme ėshtė padrejtėsi» Vetėvendosja propozoi njė rezolutė alternative e cila kėrkon gjykatė pėr krimet e Serbisė» Qytetarėt tė pasigurt pėr ujin e pijes» Punėtorėt sėrish kėrkojnė ngritje tė pagave nga KEDS-i» Georgievski: Me Gjingjiqin biseduam pėr ndarjen e territoreve» Deputetėt po debatojnė pėr themelimin e Gjykatės Speciale kundėr UĒK-sė» Nė Dardhishtė tė Kastriotit do tė gėrmohet pėr varrezė masive» Batalioni Atlantiku kundėr themelimit tė Tribunalit pėr UĒK-nė» Sot Presidenca, Qeveria dhe Kuvendi u pėrballen me ndėrgjegjen e vrarė e tė tradhtuar» Shoqatat e luftės kanė konstatuar se Trubunali kundėr UĒK-sė nuk ka tė bėjė me drejtėsinė» KMDLNJ: Presioni, kėrcėnimi, shantazhi qė po i bėhet Kuvendit ėshtė antiligjor» Kryesia e PDK-sė mban mbledhje pėr Gjykatėn e veēantė» Zhbogar pėrshėndet vendimin e Qeverisė pėr Gjykatėn kundėr UĒK-sė» Ambasada amerikane pėrgėzon pėrkushtimin e Thaēit pėr krijimin e Gjykatės kundėr UĒK-sė» Qeveria i jep dritėn jeshile krijimit tė Gjykatės kundėr UĒK-sė» Krasniqi pret zėvendėskryeminstrin e Turqisė, Ishler» Dardan Gashi mohon kategorishisht rrėnimin e kishės serbe nė Prishtinė


LAJMET | HISTORIKU | DËSHMORËT | ANALIZA | INTERVISTA | KULTURA | TEMA HISTORIKE | PERSONALITETE | SPORT | TEKNOLOGJI | BOTIMET | GALERIA

Tel: +381 38 249 237, +377 44 417 225, E-mail: info@radiokosovaelire.com; Rr. Thimi Mitko, Nr.6, Bregu i Diellit, Prishtinë.