» Ka vdekur nė Gjermani, Sadik Kelmendi, babai i dėshmorit tė kombit, Aziz Kelmendi

Pas njė sėmundje tė gjatė, nė moshėn 73-vjeēare ka vdekur nė Gjermani, Sadik Kelmendi, babai i dėshmorit tė kombit, Aziz Kelmendi. Varrimi i tė ndjerit bėhet sot, mė 30 dhjetor 2012, nė varrezat e lagjes Arbana, nė Prizren. Sadik Kemendi, me bashkėshorten, bijtė dhe bijat ka qenė i persekutuar nga regjimi jugosllav, sidomos prej shtatorit tė vitit 1987, kur djali i tij, Azizi ishte vrarė, pas vrasjes sė katėr ushtarėve nė Kazermėn e Paraqinit nė Serbi.
» Tahiri: Gjykata e veēantė nuk e dėmton UĒK-nė (?)» Nė Dardhishtė tė Kastriotit do tė gėrmohet pėr varrezė masive» Batalioni Atlantiku kundėr themelimit tė Tribunalit pėr UĒK-nė» Sot Presidenca, Qeveria dhe Kuvendi do tė pėrballen me ndėrgjegjen e vrarė e tė tradhtuar» Shoqatat e luftės kanė konstatuar se Trubunali kundėr UĒK-sė nuk ka tė bėjė me drejtėsinė» KMDLNJ: Presioni, kėrcėnimi, shantazhi qė po i bėhet Kuvendit ėshtė antiligjor» Kryesia e PDK-sė mban mbledhje pėr Gjykatėn e veēantė» Zhbogar pėrshėndet vendimin e Qeverisė pėr Gjykatėn kundėr UĒK-sė» Ambasada amerikane pėrgėzon pėrkushtimin e Thaēit pėr krijimin e Gjykatės kundėr UĒK-sė» Qeveria i jep dritėn jeshile krijimit tė Gjykatės kundėr UĒK-sė» Krasniqi pret zėvendėskryeminstrin e Turqisė, Ishler» Dardan Gashi mohon kategorishisht rrėnimin e kishės serbe nė Prishtinė» Pėrgjigje nė pyetjet e z. Adriatik Kelmendi drejtuar BKS-sė» Pritet tė hiqen pengesat doganore Kosovė-Shqipėri» BE: Gjykata do tė veprojė edhe jashtė Kosovės» Vazhdojnė sulmet ndaj familjes Zeqiri nė Radishan tė Shkupit» Hoxhaj paralajmėron njohje nga njė vend i BE-sė» Njė delegacion nga Asambleja Kombėtare e Kuvendit tė Madh tė Turqisė viziton Kosovėn» Qeveria apovon shtyrjen e mandatit tė EULEX-it dhe themelimin e Tribunalit kundėr UĒK-sė» Deputetėt nė seancėn e nesėrme tė debatojnė pėr EULEX-in dhe Tribunalin kundėr UĒK-sė


LAJMET | HISTORIKU | DËSHMORËT | ANALIZA | INTERVISTA | KULTURA | TEMA HISTORIKE | PERSONALITETE | SPORT | TEKNOLOGJI | BOTIMET | GALERIA

Tel: +381 38 249 237, +377 44 417 225, E-mail: info@radiokosovaelire.com; Rr. Thimi Mitko, Nr.6, Bregu i Diellit, Prishtinë.