» Nė Komandėn e Doktrinės dhe Stėrvitjes tė FSK-sė u certifikuar 77 pjesėtarė

Nė kazermėn “SKĖNDERBEU”, tė Komandės sė Doktrinės dhe Stėrvitjes(KDS), tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės(FSK), nė Ferizaj,  u mbajt ceremonia e certifikimit tė 77 pjesėtarė tė njėsive tė ndryshme tė FSK-sė,  nė katėr trajnime tė ndryshme, si: Kursi bazik i nėnoficerėve, Kursi kėrkim shpėtim nė male, Kursi i inxhinierisė dhe Kursi i Fitnesit Fizik.

Tė gjitha kurset janė realizuar nga instruktorėt e KDS-sė dhe janė realizuar me metodėn teori-praktikė, metodė e kombinuar e cila po jep edhe rezultate.

Nė ceremoni morėn pjesė komandanti i KDS-sė, gjeneral brigade Enver Cikaqi, shefi i Shtabit, kolonel Fadil Hadėrgjonaj, nėnkolonel Dejan Krajnēek pėrfaqėsues i Ekipit Kėshillues Ndėrlidhės i NATO-s, pėr FSK-nė(NLAT),  si dhe oficerė tjerė tė FSK-sė dhe KFOR-it.

Komandanti i KDS-sė, gjeneral brigade Enver Cikaqi e quajti ditė tė veēantė ditėn e certifikimit tė 4 kurseve, vetėm njė javė para pėrfundimit tė vitit 2013, duke qenė se Ne, shtoi Cikaēi, kemi pas trajnime e ceremoni gjatė tėrė vitit, sot po certifkojmė 77 pjesėtarė tė cilėt do tė shpėrndahen nėpėr njėsi tė ndryshme tė FSK-sė, pėr tė percjellur tek kolegėt shkathtėsitė dhe praktikat e fituara gjatė trajnimit. Mė tej gjeneral Cikaēi tha se: “Duke pas parasysh se Ne kemi krijuar tashmė njė standard tė trajnimeve nė KDS, Ne na bėnė tė ndihemi mirė, pėr shkak se po standardizohen trajnimet nėpėr tė gjitha njėsitė e FSK-sė”, tha nė fund gjeneral brigade Enver Cikaēi, komandanti i KDS-sė.

Nė fjalėn e tij, nėnkolonel Krajnēek tha se ndjehet i lumtur qė ishte pjesė e kėsaj ceremonie, ndėrsa vlerėsoj lartė punėn e instruktorėve tė KDS-sė,  pėr tė arriturat dhe rezultatet e shfaqura gjatė periudhės sa Ai ėshtė nė shėrbim nė Kosovė, shtoi nėnkolonel Krajnēek.  Ai mė tutje tha se “Duke ditur se roli ynė ėshtė rol kėshillues dhe ndihmės, Ne ndihemi krenar kur shohim se FSK po pėrparon ēdo ditė e mė shumė, dhe na bėnė tė ndihemi edhe mė mirė kur KDS tregon rezultate tė mira, pjesė e tė cilave rezultate jemi edhe vet ne si ekip kėshillues, pėrfundoi nėnkolonel Dejan Krajnēek.

Nė fund u shpėrndan certifikatat pėr 77 pjesėtarėt e certifikuar si dhe pėr pjesėtarėt mė tė dalluar gjatė kurseve u shpėrndanė mirėnjohje.

» Gjeneral Kastrati priti njė delegacion tė ushtarakėve amerikanė» BERZH zotohet tė mbėshtesė projektet kapitale tė energjisė» Ministria e Diasporės mbėshtetė pjesėmarrjen e bizneseve nė Panairin Foodex 2014 nė Turqi» Drejtoria pėr Urbanizėm, Planifikim dhe Mbrojtje tė Mjedisit mbajti takimin e parė informues pėr projektin " Qendra e vjetėr e qytetit" nė Rahovec» Nė Koshtovė tė Mitrovicės ndėrtohet njė mini-hidrocentral» Komuna e Mitrovicės dhe OJQ “Global Neighbors”, nga SHBA, nėnshkruan kontratėn pėr ndėrtimin e Akademisė Kosovare pėr Lidership» Nėnshkruhet marrėveshja pėr trajtimin e ujėrave tė zeza nė Gjakovė» Asfaltohen disa rrugė nė fshatin Shkozė tė Malishevės» Ismajli: Bashkėpunimi Rajonal, mesazh pozitiv pėr investitorėt» Nė shtatė Zona Kadastrale tė Skenderajt nis Rindėrtimi i Kadastrit» FSK e gatshme tė zbatojė tė gjitha detyrat qė i kėrkohen nga institucionet qendrore» Beqaj: Me Bordin e BERZH-it biseduam pėr projekte konkrete» Ministri Fehmi Mujota pėruroi fillimin e punimeve tė segmentit tė fundit nė rrugėn lidhėse tė Prizrenit me autostradėn “Ibrahim Rugova”» Deklaratė e Ministrit Krasniqi pėr vendimin e Komitetit Olimpik Ndėrkombėtar pėr Kosovėn» Mbahet takimi me temėn - Lėvizja e Krahut te Punės nė Rajon» Biznesmenėt italianė tė interesuar pėr investime nė Mitrovicė» GIZ-i identifikon nevojat pėr investim nė zhvillimin ekonomik tė komunės sė Mitrovicės» Shefi i ri i misionit tė UNHCR-sė, Narasimha Rao qėndroi nė Mitrovicė» Zėvendėsministri Gashi mori pjesė nė Konferencėn ndėrkombėtare “Mbrojtja e menēur, ndarje, bashkim dhe iniciativė”, nė Strugė» Kosova bėhet anėtare e Euro GeoSurvey» USAID me program 5 vjeēar pėr energji tė pastėr nė Kosovė» Zgjedhjet nė fshatrat e Malishevės fillojnė me 3 nėntor» Kryetari Bahtiri premton mbėshtetje tė fuqishme pėr tė verbrit» Bordi i AZHRV mbajti mbledhjen e radhės» Bėhet publike analiza mbi shėrbimet shėndetėsore nė Ferizaj


LAJMET | HISTORIKU | DËSHMORËT | ANALIZA | INTERVISTA | KULTURA | TEMA HISTORIKE | PERSONALITETE | SPORT | TEKNOLOGJI | BOTIMET | GALERIA

Tel: +381 38 249 237, +377 44 417 225, E-mail: info@radiokosovaelire.com; Rr. Thimi Mitko, Nr.6, Bregu i Diellit, Prishtinë.