» Fėmijėt i gėzohen festės sė Vitit tė ri

Kryetari i Komunės sė Ferizajt, Agim Aliu, sė bashku me disa nga drejtorėt e Drejtorive komunale, kanė shpėrndarė dhurata nė ēerdhen e qytetit “Ardhmėria jonė” . 

Fėmijėt janė ata qė mė sė shumti i gėzohen festave tė fundviti. Pikėrisht pėr kėtė Kryetari i Komunės sė Ferizajt, Agim Aliu mė bashkėpunėtorė si dhe me babagjyshin e vitit te ri,  ka shpėrndarė dhurata pėr fėmijėt e ēerdhes “Ardhmėria jonė” nė Ferizaj.

”Kėto dhurata po i shpėrndajmė pėr kėta fėmijė nė mėnyrė shumė simbolike, me rastin e festės sė vitit tė ri,  ku tashmė jemi nė atmosferė shumė festive dhe fėmijėt janė ata qė mė sė shumti i gėzohen kėsaj feste. Urojmė qė kėta fėmijė tė kenė jetė tė lumtur, tė kenė shėndet dhe shumė suksese nė vitin vijues”, ka thėnė kryetari Aliu, duke theksuar se vazhdimisht Komuna e Ferizajt, do tė pėrkrah ēerdhen e qytetit  “Ardhmėria jonė” nė Ferizaj.

Nga ana tjetėr drejtoresha e kėsaj ēerdhe nė Ferizaj, Vjollca Ademi, ka falėnderuar kryetarin pėr kėtė  iniciativė duke theksuar se pėrkrahja e komunės ndaj ēerdhes ka qenė e vazhdueshme.

Por, fėmijėt ishin ata qė mė sė shumti janė gėzuar pėr marrjen e dhuratave nga Kryetari Agim Aliu,  si dhe nga babagjyshi i vitit tė ri. Tuana Hyseni, ka qenė ndėr fėmijėt me tė lumtur pėr marrjen e dhuratės sė saj me rastin e festės sė vitit tė ri.

Nė ēerdhen “Ardhmėria jonė” nė Ferizaj janė rreth 250 fėmijė.

» Ėshtė mbajte ,Akademi Pėrkujtimore pėr 15-vjetorin e rėnjės sė heroit Sali Ēeku» Intervenim i shpejtė i Komunės sė Mitrovicės nė evitimin e rreziqeve nga vėrshimet» Nė Shtime mbahet trajnim pėr Udhėheqje dhe Menaxhim nė Shkolla» Ministri i Infrastrukturės, pėruroi nėnkalimin nė Zhur, si dhe vizitoi punimet nė fshatin Jabllanicė» Beqaj: Lufta kundėr informalitetit ėshtė betejė qė fitohet bashkėrisht» Nxėnėsit nga diaspora vizitojnė FSK-nė» Aktivitetet me rastin e 22 prillit, Ditės se Tokės te cilat i organizon komuna e Rahovecit» Nė 15 vjetorin e rėnies pėrkujtohet Sali Ēekaj» Kryetari i Malishevės priti palėt» Pėrkujtohen dėshmorėt Toni dhe Murtaja» Alberta e Kanadas premton ndihmė pėr Mitrovicėn» Ministria e Financave e gatshme pėr tė bashkėpunuar dhe pėrkrahur drejtpėrdrejtė organizatat e shoqėrisė civile» Zv/ministri Shurdhaj vizitoi QRAP nė Mitrovicė» Gjenerallejtėnant Kadri Kastrati dekoroi me medalje oficerin, nėntoger Albert Asllani» Me ndihmėn e Ministrisė sė Diasporės, mjeshtri i Skulpturės Destan Gashi e hapi Ekspozitėn e parė nė Kosovė» Njė delegacion nga Puka viziton komunėn e Deēanit» Begaj: Premtoj vazhdimin e pėrkrahjes pėr organizatėn e pensionistėve» Ministrja e Integrimeve Evropiane Vlora Ēitaku vizitoi komunėn e Skenderajt» Migrimi jo i rregullt ngadalėson procesin e liberalizimit tė vizave» Dyfishohet inkasimi i tatimit nė pronė nė Komunėn e Ferizajt» Punimet nė palestrėn “Minatori” nė Mitrovicė pėrfundojnė gjatė muajit Maj» Nė Mitrovicė u mbajt punėtoria nė temėn “Edukimi i qytetarėve nė rritjen e vetėdijesimit nė drejtėsi”» Ministrja Ēitaku vizito Komunėn e Shtimes» Gashi: Komuna e Prishtinės duhet tė vendos pėr rrėnimin e objektit tė Kishės serbe» Promovimi i sportit tė Bejsbollit nė Kosovė


LAJMET | HISTORIKU | DËSHMORËT | ANALIZA | INTERVISTA | KULTURA | TEMA HISTORIKE | PERSONALITETE | SPORT | TEKNOLOGJI | BOTIMET | GALERIA

Tel: +381 38 249 237, +377 44 417 225, E-mail: info@radiokosovaelire.com; Rr. Thimi Mitko, Nr.6, Bregu i Diellit, Prishtinë.