» 17 Shkurti – Dita e Pavarėsisė sė Kosovės

Me rastin e 17-Shkurtit, pėrvjetorit tė pestė tė Pavarėsisė sė Kosovės, Drejtoria pėr Kulturė, Rini dhe Sport e Komunės sė Skenderajt i ka paraparė kėto aktivitete:

14.02.2013 (e enjte)

10:00 - Zbukurimi i qytetit (flamuj dhe transparente).

12:00 – Nė Qendrėn e Shtėpisė sė Kulturės “Hasan Prishtina”, nga teatri “Naser Kodra”, do tė shfaqet komedia “Audicioni familjar”.

 15. 02. 2013 (e premte)

10:00 – Drejtoria e Arsimit bėn pėrurimin e Shkollės Fillore nė fshatin Rakinicė, si dhe do tė pėrurohet digjitalizimi i kamerave nė Shkollėn e Mesme Teknike nė Skenderaj.

12:00 – Drejtoria e Bujqėsisė bėn pėrurimin pėr pikėn e grumbullimit pėr fruta tė egėr dhe bimė mjekėsore nė fshatin Polac, donacion i Ministrisė sė Pushtetit Lokal.

13:00 – Futboll, ndeshje revyale, pas tė cilės pason njė drekė e pėrbashkėt.

 16.02.2013 (e shtunė)

11:00 – Turne nė Volejboll, ku marrin pjesė tri shkollat e mesme tė Komunės sė Skenderajt.

17.02.2013(e diel)

09:00  - Ngritja e flamurit dhe nderime pranė shtatores sė Komandantit Legjendar, Adem Jashari.

-          Homazhe nė Kompleksin Memorial nė Prekaz

-          Homazhe nė Memorialin  Pėrkujtimor nė Morinė

-          Homazhe tek Varrezat e Dėshmorėve nė Polac

15:00 - Koncert festiv nė Sheshin “Adem Jashari” nė Skenderaj

-         Ndezja e fishekzjarrėve nė orėt e mbrėmjes.       

» Punimet nė palestrėn “Minatori” nė Mitrovicė pėrfundojnė gjatė muajit Maj» Nė Mitrovicė u mbajt punėtoria nė temėn “Edukimi i qytetarėve nė rritjen e vetėdijesimit nė drejtėsi”» Ministrja Ēitaku vizito Komunėn e Shtimes» Gashi: Komuna e Prishtinės duhet tė vendos pėr rrėnimin e objektit tė Kishės serbe» Promovimi i sportit tė Bejsbollit nė Kosovė» Ėshtė pėrkujtuar Heroi i Kombit Gjeneral Shkėlzen Haradinaj, me bashkėluftėtarė» Kryetari i Shtimes mbajti takim pune me bordin e drejtorėve» Pėrfaqėsuesit e organizatės ,,HELVETAS SWISS INTERCOOPERATIN” takohen me kryesuesin e kuvendit tė Komunės sė Shtimes» Bora nė Malishevė, pėrcillet me dėme» Pėr shkak tė kushteve tė dobėta atmosferike, spėrkatja kundėr rriqrave nuk do tė filloj nė Malishevė» Fermerėt nuk kanė nevojė tė shqetėsohen pėr kėtė situatė kaluese» Homazhe pranė shtėpisė muze nė Lagjen e Boshnjakėve» Ministri Besim Beqaj takon homologun e tij japonez Taro Aso» “Trepēa” po i kthehet gjeneratave tė ardhshme tė Kosovės» MKRS-ja dhe Komuna e Prishtinės bashkėpunojnė nė realizimin e disa projekteve pėr sport dhe kulturė» Ministri i Diasporės priti grupin e nxėnėsve shqiptarė nga Austria» Nė Likoc tė Skenderajt u pėrkujtua dėshmori Fehmi Rama» Organizohet manifestimi tradicional “Eksodi ’99-marshimi 2014”» KPF i Komunės sė Malishevės mbajti mbledhjen e dytė» Kryetari Selmanaj, priti ne takim shefin e OSBE-se Misioni nė Kosovė» Kryetari i Mitrovicės po e vazhdon vizitėn zyrtare nė Kanada dhe SHBA» Kryetari i Ferizajt, mori pjesė nė njė ushtrim nė kampin e forcave amerikane Bondsteel» Komuna e Ferizajt do ta ketė pėrkrahje nė riintegrimin e personave tė riatdhesuar» Pėrkujtohen martirėt e lagjes sė Kovaēėve nė Mitrovicė» Ndėrroi jetė kapiteni i FSK-sė Sherif (Bejtė) Voca


LAJMET | HISTORIKU | DËSHMORËT | ANALIZA | INTERVISTA | KULTURA | TEMA HISTORIKE | PERSONALITETE | SPORT | TEKNOLOGJI | BOTIMET | GALERIA

Tel: +381 38 249 237, +377 44 417 225, E-mail: info@radiokosovaelire.com; Rr. Thimi Mitko, Nr.6, Bregu i Diellit, Prishtinë.