» Agrobizneset kanė po​tencial pėr eksport

Ndėrmarrjet bujqėsore, tė cilat kanė potencial pėr tė eksportuar nė vendet e rajonit dhe tregjet ndėrkombėtare, sivjet do tė gjejnė mbėshtetje tė madhe edhe nė Ministrinė e Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Zhvillimit Rural. Agrobizneset e sektorit tė frutave tė imta dhe ato tė pėrpunimit tė pemėve, perimeve, mishit dhe qumėshtit, sivjet pėr herė tė parė janė pjesė e programit tė MBPZHR-sė dhe pėrmes granteve investive do tė mbėshteten nė zgjerimin e kapaciteteve tė tyre prodhuese dhe nė pėrmirėsimin e aftėsive konkurruese. Kėshtu tha ministri i MBPZHR-sė, Blerand Stavileci, nė seminarin dyditor mbi standardin e importit nė SHBA dhe sistemin e pėrgjithshėm tė preferencave, tė cilin e ka organizuar Departamenti pėr Zhvillimin e Ligjit Tregtar nė SHBA dhe Agjencia pėr Promovimin e Investimeve nė Kosovė, nė tė cilėn po marrin pjesė shumė zyrtarė dhe ekspertė amerikan tė fushės sė tregtisė.

Nė hapjen e kėtij seminari, ministri Stavileci theksoi se Kosova ėshtė vend qė karakterizohet me resurse tė shumta natyrore, si minierat, energjia, metalurgjia e rėndė dhe resurse tė tjera, por sektori i bujqėsisė, sipas tij, ka rol jetik nė zhvillimin ekonomik. “Prodhimtaria bujqėsore ėshtė njėra prej aktiviteteve mė strategjike pėr nga rėndėsia ekonomike dhe agrobizneset, janė njė prej veprimtarive komerciale me zhvillimin mė tė hovshėm, veēanėrisht nė kėto vitet e fundit” tha Stavileci. Ai tregoi se tė gjitha investimet e Ministrisė sė Bujqėsisė bėhen nė pėrputhje me planin e pėrgjithshėm pėr zhvillimin e bujqėsisė dhe kėto janė tė fokusuara nė sektorėt qė Kosova ka pėrparėsi krahasuese, ku objektiv i tyre pėrpos rritjes sė prodhimtarisė, ėshtė edhe rritja e eksportit tė produkteve bujqėsore pėrmes pėrmirėsimit tė aftėsive konkurruese tė fermerėve.

Nė anėn tjetėr, Andrea Tomaszewicz, zyrtare e lartė pėr ekonomi nė Ambasadėn e SHBA-sė, tha se qėllim i tyre ėshtė qė ta ndihmojnė sektorin privat, pasi sipas saj ėshtė njėri nga sektorėt qė sjell zhvillim tė hovshėm ekonomik nė Kosovė. “Ky seminar dyditor ėshtė njė mundėsi e mirė pėr tė rritur eksportin drejt SHBA-sė, e po ashtu edhe pėr tė zvogėluar disbalancin tregtar qė ekziston ndėrmjet vendeve. Gjatė kėtij seminari ju do tė arrini t’i mėsoni edhe rregullat kryesore dhe kriteret qė duhet plotėsuar nga prodhuesit nė mėnyrė qė produktet tė eksportohen sa mė lehtė nė SHBA”, tha Tomaszewicz.

Ndėrsa, drejtori i Doganave tė Kosovės, Naim Huruglica, tregoi se tashmė kanė lehtėsuar procedurat pėr tė eksportuar nė vendet e rajonit dhe tregjet ndėrkombėtare. “Kemi arritur qė ta zvogėlojmė numrin e dokumentacioneve tė kėrkuara pėr eksport, nė vetėm dy nga tetė sosh sa kėrkoheshin pėrpara. Ndėrsa, nė bazė tė legjislacionit nė fuqi janė mbi 200 kompani nė Kosovė, tė cilat shfrytėzojnė procedurat me ndikim ekonomik pėr eksport dhe import”, tha drejtori Huruglica.

Ndryshe, ministri Stavileci, sot gjatė ditės ka marrė pjesė edhe nė hapjen e Panairit Regjional tė Ndėrmarrėsisė, tė organizuar nga Agjencioni pėr Zhvillim Ekonomik Rajonal nė Lindje dhe projekti i SPARK-ut “Ngritja e potencialit ekonomik tė Novobėrdės, Kllokotit, Ranillugut dhe Shtėrpcės”. Nė kėtė panair, i cili po mbahet nė palestrėn e sporteve “Bashkim Selishta” nė Gjilan, po marrin pjesė rreth 100 agrobiznese tė kėtij regjioni
» Ministri i Infrastrukturės, pėruroi nėnkalimin nė Zhur, si dhe vizitoi punimet nė fshatin Jabllanicė» Beqaj: Lufta kundėr informalitetit ėshtė betejė qė fitohet bashkėrisht» Nxėnėsit nga diaspora vizitojnė FSK-nė» Aktivitetet me rastin e 22 prillit, Ditės se Tokės te cilat i organizon komuna e Rahovecit» Nė 15 vjetorin e rėnies pėrkujtohet Sali Ēekaj» Kryetari i Malishevės priti palėt» Pėrkujtohen dėshmorėt Toni dhe Murtaja» Alberta e Kanadas premton ndihmė pėr Mitrovicėn» Ministria e Financave e gatshme pėr tė bashkėpunuar dhe pėrkrahur drejtpėrdrejtė organizatat e shoqėrisė civile» Zv/ministri Shurdhaj vizitoi QRAP nė Mitrovicė» Gjenerallejtėnant Kadri Kastrati dekoroi me medalje oficerin, nėntoger Albert Asllani» Me ndihmėn e Ministrisė sė Diasporės, mjeshtri i Skulpturės Destan Gashi e hapi Ekspozitėn e parė nė Kosovė» Njė delegacion nga Puka viziton komunėn e Deēanit» Begaj: Premtoj vazhdimin e pėrkrahjes pėr organizatėn e pensionistėve» Ministrja e Integrimeve Evropiane Vlora Ēitaku vizitoi komunėn e Skenderajt» Migrimi jo i rregullt ngadalėson procesin e liberalizimit tė vizave» Dyfishohet inkasimi i tatimit nė pronė nė Komunėn e Ferizajt» Punimet nė palestrėn “Minatori” nė Mitrovicė pėrfundojnė gjatė muajit Maj» Nė Mitrovicė u mbajt punėtoria nė temėn “Edukimi i qytetarėve nė rritjen e vetėdijesimit nė drejtėsi”» Ministrja Ēitaku vizito Komunėn e Shtimes» Gashi: Komuna e Prishtinės duhet tė vendos pėr rrėnimin e objektit tė Kishės serbe» Promovimi i sportit tė Bejsbollit nė Kosovė» Ėshtė pėrkujtuar Heroi i Kombit Gjeneral Shkėlzen Haradinaj, me bashkėluftėtarė» Kryetari i Shtimes mbajti takim pune me bordin e drejtorėve» Pėrfaqėsuesit e organizatės ,,HELVETAS SWISS INTERCOOPERATIN” takohen me kryesuesin e kuvendit tė Komunės sė Shtimes


LAJMET | HISTORIKU | DËSHMORËT | ANALIZA | INTERVISTA | KULTURA | TEMA HISTORIKE | PERSONALITETE | SPORT | TEKNOLOGJI | BOTIMET | GALERIA

Tel: +381 38 249 237, +377 44 417 225, E-mail: info@radiokosovaelire.com; Rr. Thimi Mitko, Nr.6, Bregu i Diellit, Prishtinë.