» Ėshtė promovuar Qendra e Kompetencės nė Ferizaj

Kėtė tė hėnė nė Ferizaj, ėshtė bėrė promovimi i Qendrės sė Kompetencės. Pėr tė promovuar kėtė qendėr i pranishėm ishte Kryetari i Komunės sė Ferizajt, Agim Aliu, pėrfaqėsuesi i Ambasadės sė Luksemburgut nė Kosovės Pjer Veber, Zv.ministri i Arsimit, Nehat Mustafa, si dhe Drejtorė tė Drejtorive Komunale, por edhe drejtues tė shkollave tė Ferizajt. 

Pėrpos shikimit nga afėr deri ku kanė arritur punimet e ndėrtimit tė vrazhdė, me kėtė rast nga ambasadori Veber, zv/ministri i arsimit Nehat Mustafa dhe Kryeatri i Komunės sė Ferizajt, Agim Aliu u bė promovimi i profileve shkollore para njė grupi tė vogėl nxėnėsish dhe njė numri tė drejtorėve tė shkollave fillore dhe tė mesme.

Nė kėtė promovim Kryetari i Komunės sė Ferizajt, Agim Aliu, ka dhėnė vlerėsimin e tij lidhur me kėtė qendėr, duke theksuar se kjo edhe njė herė tregon mė sė miri ecjen pėr para cdo ditė qė po bėnė shteti i Republikės sė Kosovės.

“Pra, ky ėshtė rendi,  ecja qė ne si institucione  me pėrgjegjėsi dhe me opinione dhe obligimeve qė kemi po pėrgatitemi pėr sfidat e sė ardhmes, po pėrgatitemi qė Kosovėn ta dėrgojmė atje ku gjithmonė e ka merituar,  ta dėrgomė atje ku ishte ėndėrr e shumė brezave tanė. Pra jemi sot kėtu, pėr tė promovuar Qendrėn e Kompetencės, profilet tė cilat realisht janė mė tė ndryshme dhe ne si qytetarė tė komunės sė Ferizajt. Nė radhė tė parė dua ta falėnderoj ambasadorin e shtetit tė Luksemburgu, Ministrinė e Arsimit, dhe zv ministrin pėr tė gjithė atė kontribut qė e kanė dhėnė qė ne sot tė jemi kėtu, nė kėtė promovim nė kėtė ndėrtesė e cila do tė pėrfundojė punimet nė shtatorė  dhe sot ky ėshtė njė moment jo vetėm pėr tė falėnderuar,  por edhe pėr tė ftuar prindėrit,  nxėnėsit  qė tė bėhen pjesė e kėtij kontingjenti  tė arsimit i cili do tė jetė i sigurt  nė ndėrtimin e tė ardhmes sonė”, ka thėnė Aliu.

Kryetari Aliu, shprehu falėnderimin e tij pėr kėtė donacion aq tė fuqishėm tė shtetit tė Luksemburgut dhe ofroi gatishmėrinė qė komuna e Ferizajt ta ndihmon kėtė projekt deri nė finalizimin e plotė tė tij.

“Vėrtetė ky financim ėshtė i madh, por mė e madhe  do tė jetė vlera e kuadrove qė do tė dalin nga kjo shkollė”, tha ai.

Nga ana tjetėr zv/ministri i arsimit Mustafa, ka theksuar se Qendra e Kompetencės ėshtė e njė rėndėsi tė madhe dhe Ferizaj, ka pasur fatin qė kjo qendėr tė jetė nė kėtė qytet.

“Kjo shkollė do tė jetė e rrallė dhe unikate pėr krejt rajonin, sepse asnjė nga vendet fqinje nuk kanė shkollė tė tillė”, tha Mustafa.

Ambasadori Veber nė kėtė promovim,  bėri thirrje pėr njė edukim sa mė profesional tė brezit tė ri.

“Kjo  shkollė ėshtė shembull i bashkėpunimit nė mes tė Qeverisė sė Kosovės dhe tė Luksemburgut”.

Koncepti i Qendėrs sė Kompetncės sė ėshtė qė tė ofrojė cilėsi tė lartė tė arsimit dhe aftėsim duke i kombinuar njohuritė teorike me praktikėn profesionale dhe duke u mundėsuar nxėnėsve pėrvojat e para me tregun e punės gjatė kohės sa ata mėsojnė. Praktikat profesionale do tė bėhet nė punėtoritė e QK-sė dhe nė kompani tė tjera.

Janė parapa qė nė fillim tė regjistrohen 300 nxėnės, ndėrsa mė vonė ky numėr tė rritet deri nė 600 nė mė se tetė profile si: teknik i farmacisė, audiometrist, asistent i ortopedisė, teknik i ortoprotetikės, asistent i kujdesit social-shėndetėsor,teknik i optikės, asistent i sigurisė ushqimore dhe dietave si dhe teknik dentar.

 

» Alberta e Kanadas premton ndihmė pėr Mitrovicėn» Ministria e Financave e gatshme pėr tė bashkėpunuar dhe pėrkrahur drejtpėrdrejtė organizatat e shoqėrisė civile» Zv/ministri Shurdhaj vizitoi QRAP nė Mitrovicė» Gjenerallejtėnant Kadri Kastrati dekoroi me medalje oficerin, nėntoger Albert Asllani» Me ndihmėn e Ministrisė sė Diasporės, mjeshtri i Skulpturės Destan Gashi e hapi Ekspozitėn e parė nė Kosovė» Njė delegacion nga Puka viziton komunėn e Deēanit» Begaj: Premtoj vazhdimin e pėrkrahjes pėr organizatėn e pensionistėve» Ministrja e Integrimeve Evropiane Vlora Ēitaku vizitoi komunėn e Skenderajt» Migrimi jo i rregullt ngadalėson procesin e liberalizimit tė vizave» Dyfishohet inkasimi i tatimit nė pronė nė Komunėn e Ferizajt» Punimet nė palestrėn “Minatori” nė Mitrovicė pėrfundojnė gjatė muajit Maj» Nė Mitrovicė u mbajt punėtoria nė temėn “Edukimi i qytetarėve nė rritjen e vetėdijesimit nė drejtėsi”» Ministrja Ēitaku vizito Komunėn e Shtimes» Gashi: Komuna e Prishtinės duhet tė vendos pėr rrėnimin e objektit tė Kishės serbe» Promovimi i sportit tė Bejsbollit nė Kosovė» Ėshtė pėrkujtuar Heroi i Kombit Gjeneral Shkėlzen Haradinaj, me bashkėluftėtarė» Kryetari i Shtimes mbajti takim pune me bordin e drejtorėve» Pėrfaqėsuesit e organizatės ,,HELVETAS SWISS INTERCOOPERATIN” takohen me kryesuesin e kuvendit tė Komunės sė Shtimes» Bora nė Malishevė, pėrcillet me dėme» Pėr shkak tė kushteve tė dobėta atmosferike, spėrkatja kundėr rriqrave nuk do tė filloj nė Malishevė» Fermerėt nuk kanė nevojė tė shqetėsohen pėr kėtė situatė kaluese» Homazhe pranė shtėpisė muze nė Lagjen e Boshnjakėve» Ministri Besim Beqaj takon homologun e tij japonez Taro Aso» “Trepēa” po i kthehet gjeneratave tė ardhshme tė Kosovės» MKRS-ja dhe Komuna e Prishtinės bashkėpunojnė nė realizimin e disa projekteve pėr sport dhe kulturė


LAJMET | HISTORIKU | DËSHMORËT | ANALIZA | INTERVISTA | KULTURA | TEMA HISTORIKE | PERSONALITETE | SPORT | TEKNOLOGJI | BOTIMET | GALERIA

Tel: +381 38 249 237, +377 44 417 225, E-mail: info@radiokosovaelire.com; Rr. Thimi Mitko, Nr.6, Bregu i Diellit, Prishtinë.