RADIO KOSOVA E LIRË - Arkivi i dokumentacionit

  FILLIMI | LAJMET | HISTORIKU | DËSHMORËT | ANALIZA | INTERVISTA | KULTURA | TEMA HISTORIKE | PERSONALITETE | SPORT | TEKNOLOGJI | BOTIMET | GALERIA
Ahmet Qeriqi :Djallėzia dhe hipokrizia e titistit, Azem Vllasi

 

Nė njė koment pėr “Koha Ditore” ish kreu komunist i Kosovės, luftėtari i paepur kundėr tnacionalizmit dhe irredentizmit shqiptar, shpikėsi i kualifikimit kundėrrevolucion, pėr demonstratat e viti 1981, sulmuesi arrogant dhe zbatuesi pikė pėr pikė i platformės Jugosllave kundėr Universitetit tė Kosovės,  tė cilin e quante “bastion tė nacionalizmit”, besniku i neveritshėm i pansllavizmit, Azem Vllasi duke komentuar gjoja inskenimet serbe kundėr shqiptarėve  flet pėr disa raste,  e nė kėtė mes shkruan edhe pėr pushkatimin e Ferat Mujės nga regjimi tė cilit i ka shėrbyer.

Duke pėrjashtuar veten nga makineria e krimit titist, Vllasi flet pėr mėnyrėn, sesi u inskenua dėnimi me vdekje, pushkatim, kundėr Ferat Mujės nė vitin 1982, i cili kishte vrarė nė vetėmbrojtje,  Danilo Milinēiēin.

Ja si e pėrshkruan kėtė rast, Azem Vllasi tanimė gjakftohtė, duke menduar se ėshtė harruar tashmė ndikimi qė ka ushtruar ai nė pushkatimin e tij.

“Rasti tjetėr i njohur ishte vrasja e njė Milinqiqit nė Samadrexhė tė Vushtrisė. Rasti ishte sikur ēdo kund qė mund tė ndodhte dhe qė tjetėrkund ishte shėnuar me disa rreshta nė gazeta te “kronika e zezė”. Shqiptari me emėr Ferat Muja, pensionist nė moshė, kishte kaluar kėmbė nėpėr njė arė tė Milinqiqve, si mė shkurt, duke shkuar nė Vushtrri. Nėna e vet, Danica, e nxiti djalin Milinqiqin (emri nuk mė kujtohet, pėr momentin) qė t’i dilte Feratit me revole pėrpara, sepse marre ishte qė shqiptari t’ia shkelte arėn. Ky doli dhe gjatė njė kacafytjeje e rrėzoi Feratin pėr tokė. Ferati, po ashtu i armatosur, nė pozicion me shpinė pėr toke, nxjerr revolen dhe shkrep njė predhė vdekjeprurėse. Nėnėn, Danicėn, emisarė tė caktuar, me version tė pėrgatitur tė tregimit se kinse Ferati i paska sulmuar nė oborr, e zvarritnin nėpėr TV-kanalet e Beogradit, me duar tė lidhura me fashė kinse kishte luftuar pėr ta shpėtuar djalin, tė cilin vrasėsi ia paska vrarė nė prehėr nė oborrin e shtėpisė. Tmerrohej i tėrė opinioni jugosllav. A vritet njeri nė oborr tė vet, bre! Pėr t’u qetėsuar opinioni i krijuar me version tė rrejshėm, u bė presion nė tri instanca gjyqėsore dhe Ferat Muja u dėnua me vdekje. Versioni i vėrtetė gjendet nė shkresat e lėndės gjyqėsore. Ishte njė rast klasik i mbrojtjes sė detyrueshme, eventualisht i tejkalimit tė kufijve tė mbrojtjes sė detyrueshme. Por, e vėrteta mė nuk i interesonte askujt. Pasi qė dihej e vėrteta, Nikola Lubiēiq, kishte premtuar se Kryesia e Jugosllavisė me autorizime kushtetuese pėr falje tė dėnimeve me vdekje, Feratit do t’ia zėvendėsonte kėtė dėnim me burg tė gjatė. Premtimi nuk u mbajt dhe Ferati u ekzekutua. (Viti 1986) (Koha net. 27. 12. 2010.)

 

Ja si mundohet tė pėrbirohet nėpėr vrimėn e gjilpėrės, Azem Vllasi, titisti i cili mban mbi supe shumė krime tė kryera kundėr rinisė dhe inteligjencies pėrparimtare tė vitit 1981.

 

Azem Vllasi na thotė se ky lajm ishte shėnuar me disa rreshta nė “kronikėn  e zezė” tė gazetave, duke heshtur faktin se asokohe, nė verė tė vitit 1982 ishte zhvilluar njė fushatė e egėr e shpifjeve dhe instruktimeve, nė shkallė jugosllave nė luftė pa kompromis kundėr nacionalizmit dhe irredentizmit shqiptar dhe nė ballė tė kėsaj lufte printe, kush tjetėr por Azem Vllasit dhe kompanisė sė tij besnike ndaj regjimit jugosllav. Vllasi mundohet ta fsheh pjesėn e vet tė krimit kundėr Ferat Mujės, pėr tė na bindur se ai asokohe ka qenė vetėm njė kronist i thjeshtė, qė ka lexuar kronikat e zeza. Atij madje nuk i kujtohet as emri i Danilo Milinēiēit, tė cilin nė vetėmbrojtje, mė 12 qershor tė vitit 1882 e kishte vrarė Ferat Muja, nė fshatin Samadraxhė tė Bushtrrisė, pasi ky, me ndihmėn e nėnės sė tij Danica Milinēiē, kishin sulmuar Ferat Mujėn, derisa ai po kalonte nėpėr njė arė tė serbit.  Atij nuk i kujtohet as fakti se, ishte pikėrisht ajo Danica Milinēiē, e cila 15 vjet, para kėsaj ndodhie, me ndihmėn e djalit, Danilo kishte vrarė  burrin e saj. Pėr kėtė vrasje ajo kishte fajėsuar ‘ballistėt” shqiptarė, tė cilėt, sipas saj nuk u zbuluan asnjėherė, edhe pse historia e vrasjes ka tė bėjė me njė skandal amoraliteti, ku ishte pėrfshire njė zyrtar i larte i UDB-sė.

Vllasi mė vonė tregon se ishte bėrė presion nė tri instanca gjyqėsore dhe Ferat Muja ishte dėnuar me pushkatim. Edhe nė kėtė fakt, ai mbetet njė regjistrues i thjeshtė, pa bėrė fjalė pėr ndikimin, qė ai kishte ushtruar pikėrisht ai, nė kėtė pushkatim, pa pėrmendur prokurorėt dhe gjyqtarėt, shqipdreqfolės, si  Ismet Emra, Kapllan Baruti e shumė tė tjerė. Vllasi pastaj tregon sesi, Nikola Lubiēiq, kishte premtuar se Kryesia e Jugosllavisė me autorizime kushtetuese pėr falje tė dėnimeve me vdekje, Feratit do t’ia zėvendėsonte kėtė dėnim me burg tė gjatė. Kėtu Vllasi nuk jep sqarime se para kujt i kishte bėrė kėto premtime krimineli, Lubiēiē? Kush kishte qenė i pranishėm, me rastin e atyre premtimeve? Vllasi nuk jep mė shumė detaje, por vazhdon tė pėrbirohet nėpėr vrimat e zeza tė shpirtit tė tij skėterrė, duke e margjinalizuar kėtė ngjarje, e cila  sipas tij kishte ndodhur diku nė vitin 1986, do tė thotė, jo nė qershor tė vitit 1982, nė kohėn kur ai vetė kishte kėrkuar aksion tė pėrqendruar pėr shkatėrrimin e nacionalizmit dhe irredentizmit shqiptar. Ja  se nė ēfarė mėnyre titisti i damkosur mundohet tė pėrvijohet nga e vėrteta edhe pse dihet botėrisht, data e vrasjes sė Danilos dhe e pushkatimit tė Ferat Mujės.

Nė shkrimin e tij, tė botuar nė “Koha Ditore” Vllasi bėn pėrpjekje qė tė lajė m-nė me sh-nė, duke rrėfyer sesi serbėt gjithnjė kanė instruktuar dhe kanė inskenuar afera e fushata si kjo e Dik Martit, por nė asnjė prej kėtyre aferave nuk ka marrė pjesė ai vetė, as shqiptarėt qė i kishin shėrbyer me besnikėrinė e skllavit padronit jugosllav, prej vitit 1945, kur Fadil Hoxha  kishte urdhėruar pushkatimet masive nė Drenicė, kundėr brigadės sė Shaban Palluzhės. Nuk ėshtė nė etikėn komunisto-titiste tė Vllasit  tė pėrmend ndodhitė e vėrteta tė tragjedive nė Kosovė,  meqė ai merret me disa nga inskenimet, por nuk shkruan se sa  mijėra shqiptarėve iu kishte grabitur pasuria dhe ishin dėnuar me burg, ishin  vrarė e gjymtuar nė aksionin e mbledhjes sė tepricave, tė ashtuquajturit  “ aksion i vishakut”, 1948-1950, nuk shkruan asnjė fjalė pėr traktatet ndėrshtetėrore mes Jugosllavisė e Turqisė pėr dėbimin, pa tė drejtė kthimi, tė qindra mijėra shqiptarėve pėr nė Turqi. Vllasi lė anash aksionin e mbledhjes sė armėve nė dimėr tė vitit 1955 dhe nė mėnyrė sistematike, ishin rrahur, ishin gjymtuar e vrarė qindra shqiptarė, pėr tė dorėzuar armėt qė nuk i kishin.

Nė shkrimin e tij lidhur me fabrikimet e serbėve, Vllasi bėn pėrpjekje ta nxjerrė qimen prej tėlyenit dhe mendon se edhe ai po jep njė kontribut nė kėtė drejtim, duke rrėfyer sesi ai ka qenė vetėm regjistrues i ndodhive antishqiptare, por kurrsesi pjesėmarrės dhe ekzekutues.

Kur lexuesi, i ri i Kosovės, i cili nuk ka sa duhet informacione lidhur me  krimet qė kanė kryer kundėr shqiptarėve liridashės: Azem Vllasi, Ali Shukriu, Fadil Hoxha, Sinan Hasani, Xhevdet Hamza, Rrahman Morina, Jusuf Karakushi, Shaban Kajtazi,  Mehmet Maliqi, e qindra tė tjerė, kur ai  lexon broēkulla tė tilla tė pėrditshme nė “Kohėn Ditore” e cila ėshtė fabrikuesja e tė gjitha tė zezave antishqiptare, pale mund edhe tė mendojė se ky Azem Vllasi  paska qenė madje edhe  kundėrshtar i regjimit jugosllav.

 

 

 

Shtojcė:

Peja online

Spiunėt e UDB-sė dhe kreu projugosllav.>>>

 

 

Mehmet Shoshi - spiun ( ministėr i Udbes)- merrte vetė pjesė nė torturimin e tė burgosurve

2. Fevzi Ajvazi - spiun

3. Jusuf karakushi - spiun udbash mė vonė ministėr i Udbes

4.HASAN MEHMETI-ish-kryeshef i Sigurimit shtetėror(UDB-sė)nė Prishtinė;

5.NAZMI JUNIKU-ish-sekretar Krahinor i Jurisprodencės dhe Administratės sė Pėrgjithshme;

5.DURAK JASHARAJ-ish-gjykatės hetues;

6.HALIL KELMENDI-ish-prokuror publik;

7.DURMISH KOēINAJ-ish-kryetar trupit gjykues

8.SHEFQET BYTYQI-ish-gjykatės;

9.FEHMI GASHI-ish-gjyqtar porot;

10.Ymer Osaj - gjyqtarė

11.HASAN BERISHA-ish-gjyqtar porot;

12.NAZMIJE KRASNIQI-ish-procesmbajtėse nė gjykim;

13.ISAK HASANI-gazetar i Ć¢ā‚¬ÅŸRILINDJES";

14.ALI OLLONI ish-gazetar i"Zėrit tė rinisė"

15.FAHREDIN GUNGA-ish-kryeredaktor i Radio Televizionit tė Prishtinės(RTP);

 

UDB-ashat qe torturonin tė burgosurit:

 

1.Bafti Jakupi,

2.Lutfi Ajvazi

3. Ejup Bajgora

4.Mehmet Haskaj

5..Ibush Kllokoqi

5.Drago Dragojeviq

6.Muharrem Dana

7.Sllobodan Mijoviq

8.Asllan Sllamniku

9.Shefqet Hashani

12.Zenun Shala

13.Naip Hoxha

14.Refik Tashi

15.Metush Sadiku

16.Zejnullah Shala

17.Hasan Mehmeti

18.Shefqet Obria

19.Faik Nura

21.Metė Kuqi

"..Pak a shume te gjithe keta gjenden edhe te "Dosja e Adem Demacit".

 

Tė tjere:

 

1.Metush latifi - gjyqtarė

2. tadej Rodiqi - gjyqtarė

3. Hilmi Zhitia - gjyqtarė

4. Nexhat Ajro - prokuror

5. Mehmet Maliqi - ministėr i udbes ( babai i Skėlzen maliqit)

6. Flori Bruqi - gauetar i tanjugut ( lexo Ninit)

7. Isak Nishevci - gjyqtarė..

 

 

Ata qe i bene kurtha rinise, studentėve:

 

1. Rrahman Kastrati ( oficer Jugosllav dorė nė burgosjen e Gjyle Krasniqit)

2.Adem Ymeri arsimtar, shkolla e mesme Shtimje

3. Hasan Morina, fshati Hade Obiliq spiunoi 29 veta tė gjithė ushtarė shqiptarė ( Zėri I kosovės numri 6 viti 1983 faqe 15).

4. Sadik Blakaj nga Komuna e Istogut nė bashkėpunim me udbashėt Selim Brosha e Jusuf Karakushi i ka qitur nė kurthė plakun Qazim Sabit dhe Tahir Demajn, tė dy nga Gjilani... Mė vonė ky Sadik Blakaj ka shkuar nė Paris i cili ma vonė e ka qitur nė kuthė Hysen Gegen i cili u dėnua me 13 vjet Burgė..

5. Hasan Cėrvadiku - profesor udbash nė Prishtinė ( profesor nė shkollėn kulturologjike ku qenė burgosur dy nxėnės tė asaj shkolle Afrim Zhitia dhe Esat Brajshori)

6.Halil Mujė Kabashi i fshatit Gjurakoc

7. Ismail Horri - nga Istogu

Sami Aliēkaj fshati Carrabreg

( tė dhėna mė tė hollėsishme rreth bėmave tė tyre mund tė gjenden te ( Zėri I Kosovės numer 5 viti 1983 faqe 15)

8. Isuf pllana fshati Shtitaricė ish-arsimtar i historisė nė Obiliq ( Zėri I Kosovės numer 7/1983 faqe 14

9. Gani Shoshi dhe Hajdar Shoshi ( babė e bir) fshati Staradran Komuna e Istogut

10. Istref Sadiku udbash - Ozdrim ( 7/83 zėri I Kosovės).

11.Zenun ēelaj, profesor i kimisė dhe rrahim Pėrēuku ( qė tė dy profesor tė QAMO" Muharrem bekteshi. Vushtrri) ( zėri I Kosovės numer 7 viti 1983

12. Rexhė Ze4iraj nga Pasjaki afėr Gjilanit i njohur si Rexhė pasjaku vegėl e Selim Broshės

 

13. Bajram Troshupa, - arsimtar i fiskulltures nė prishtinė

14. Klodina Shiroka , arsimtare e matematikes ( mbesa e Kolė Shirokes)

15: Fatmir rexhepi, - aktivist i LSP punonjes tė Prishtinės ( tani ėshtė zgjedhur ministėr i punėve tė brendshme nė qeverin e re tė A. Qekut)

16. Jonuz Salihu, arsimtar i kimis ( ministėr i drejtsisė sot) dhe aktivist i Lidhjes Komuniste ( sekretar nė Qamo " Milladin popoviq ( normalja e Prishtinės)

17.Hasim Milici fshati papaz komuna e Ferizajt

18. Januz Loshi udbash Skėnderaj

19. Bahtir Asllani i Makermalit ( zėri i Kosovės numer 4 viti 1983 faqe 15)

20.Vuksan Vuksanaj, udbash qė pėrcillte emigracionin nė Nju Jork

21. ZYHRA KURTESHI( ZYHRA KASTRATI) fshati Lebushė Komuna e Deēanit.

22. Demė Muja pejė, udbash plagos pėr vdekje tre fshatarė tė Radavcit dhe pėr kėtė as edhe njė ditė nuk mbanė burgė.

23. Bajram fazliu ose Bajram ēarraniku ose PATLIGJANI, fshati Iligje pejė

24. Izet Imeri Komogllav ferizaj

25. Hasan Lekiqi , udbash gadime Komuna e Lipjanit

26. Asllan hetem Ibrahimi Gadime e Epėrme me vajzen e gruas XHEVAHIREN..Kjo punonte nė udbė...

27. Agim Tasholli - gadime e Ulėt, nip i kryeudbashit Faik Dudushi

28. Faik Dudushi . kryeudbash

29. Ejup Kamerolli nga Llapashtica

Ahmet Deliu, Podujevė

30. Ahmet Ahmeti gjykatės ( dėnoi Kadri Osmanin).

31. Sokol Osman oruqi - Turiqevc Skėnderaj

32. Maliq dhe Fatmir Sheholli ( babė e bir),- ky i dyti edhe sot punon pėr UNMIKUN..

33.Nijazi Hasani fshati Rakovicė ose qysh e kanė quajtur ndryshe Nijazi Kisha ( pėr tė gjithė kėta mund tė lexohet nė Zėrin e Kosovės numer 10 viti 1984 si dhe nė ZIK numer 5 viti 1985).

34. Fehmi Bradashi, profesor i gjeografis nė shkollėn e mesme 8 Nėntori nė Podujevė

35. Ramiz Shehu " Hitleri" mėsues Ukė Muēaj , - gjykatės nė pejė

36. Nezir Sherifi udbash nė Ferizaj

37. Shaqir Uka dhe Vahide Uka ( burrė e grua njeri dhender i Halit Ternavcit e tjetra e motra)..

38.Xhafer Qorri (i vrarė nga njė police magjup gjatė luftės se fundit ne trafastacionin e Drenasit,pėrndryshe ky kishte dorė ne masakrat e Qirezit,Likoshanit dhe Abrise).

39.Hamze Shtutica

40.Zenel Hoti nga fshati Godanc i Drenasit

 

EMRA TJERĖ TĖ SPIUNĖVE

 

Zymer Maqastena - spiun

Ibush Arifi - bashkpuntor i udbes me tė bijtė nga bakshia

Murat zhevelli

Ibėr Hasku - udbash ( vrau Haxhi Tishakun)

Januz Haklaj, - spiun

Hysen prushi - bashkėpunėtor

Shaban Abazi

Agim Muhagjiri - gazetar ( ky nė vitin 1990 publikisht nė gazeten Rilindja kishte kėrkuar falje pėr bėmat e tija dhe natyrisht..hm.. ishte falur sepse megjithat e kishte kuptuar gabimin qė kishte bėrė punėn e dreqit)

Ramė Ademaj - udbashė Pejė

Istref sadikaj - udbashė Pejė

Ramė Ademi - kryeudbashė pejė

Rrahman Zylfiu - udbashė Kumanovė

Rabit Zylfiu ( ishte dėrguar nė Turqi pėr tė bėrė atentat nė Sabri Novosellen dhe pasi e kishte burgosur policia turke ky nė njė proqes gjyqesor edhe kishte pohuar kėtė gjė se: " ishte dėrguar pėr tė pėrcjellė njė emigrant shqiptar nga Jugosllavia) - pėr kėtė mė hollėsisht shkruan " Zėri I Kosovės" numėr 6 viti 1983..

Behxhet Jashari - udbash hajdut

Behxhet Behxheti - Shkup

Januz Panjolli - Shkup ( Zėri I Kosovės numer 7 vitit 1983

Rexhep Musliu - Shkup

Hasan Abazi - historian Kėrēovė

Selman Sadiku -

Nexhemedin Rustemi - Kėrēovė

Hamit Hamiti ( dėbėhet nga Shqipėria si agjent i udbes dhe vazhdon punėn nė Maqedoni, pra kjo verteton qė Jugosllavia tentonte tė qonte spiun nė Shqipėri tė cilėt gjoja si tė pėrndjekur nga serbet...pra shifet se si ky spiun ishte zbuluar nga Tirana dhe me ta kthaer ky kishte vazhduar punėn e tij nė SPB tė Maqedonisė).

Zylal Abedini - udbash SPB Maqedonisė

Abdyl Zhuta - udbash Ohėr

Edin Marku - udbashDibėr

Ajrush Toska - udbash Strugė

Sherif Trema - udbash Kėrēovė

Kaim Murtishi ( zik numer 3 viti 1984).

Mehmet Hasku - udbash Pejė

Halit Deliu - spiun nga majaci

Xheladin beēiri - udbash

Kristė Gegaj - Istog ( personalisht shkon dhe burgosė Emine Mahmutajn)

Xhelil Shala - Hade

Nijazi Limanowski ( Limani)

Xhabir Alija ( Ilijowski) ( zik numer 3 viti 1985 faqe 19)

Esat limani - arsimtar bilologji

Mustafa Abedinoski

Qamil Muhaxheri ( udbash nė ambasaden e e Jugosllavis nė Tiranė - ma vonė e patėn dėrguar nė Cyrih pėr tė pėrcjellur emigracionin ( zėri I kosovės 7-8 gusht -shtator) 1986

Nezir Sferifi - udbash Ferizaj

Enver Gashi - diplomat Cyrih

Sali Bajrami, Ibush Maraj, Sinan Blakaj, Nimon Blakaj tė gjithė nga Vrella ( Zėri I kosovės 4 prill 1987)...

Murat Zhavelli..mė pastaj pasojne.

Enver Zhavelli

Naser Zhavelli(inspektor)

Ramadan Sermagjaj (kryudbash) ne Gjilan

E shumė tė tjerė

 

 

 

KUSH E PĖRBĖNTE STRUKTURĖN E OZN-sė-UDB-sė NĖ KOSOVĖ NĖ VITET 1945-1990 ?!

 

 

1.}edo Mijoviq

2.Sedo Topalloviq

3.Rajko Vidaēiq

4.Miqa Mijushkoviq

5.Lluka Tomanoviē

6.Vllado Shilegoviq

7.Budimir Gajiq

8.Milosllav Bllagojeviq

9.Andrija Vujoviq

10.Radomir Bojaniq

11.Novak Samargjiq

12..Kosta Mihajlloviq

13.Radovan Tapushkoviq

14.Jovan Rosandiq

15.Gojko Medenica

16.Mirko Iliq

17.Zhivko Gjurishiq

18.Vesho Cvetkoviq

19.Drago Cėrnigiq

20.Angjellko Armush

21.Shaban Kajtazi

22.Xhevdet Hamza

23.Mehmet Shoshi

24.Jusuf Karakushi

25Mustafa Sefidini

26.Xheladin Beqiri

27.Istref Sadikaj

28.Bedrush Shala

29.Cvetko Llakoviq

30.Jakup Hoti

31Ahmet Asllani

32.Sahit Meraku

33.Bafti Jakupi,

34.Pavle Jelisaviq

35.Mehmet Haskaj

36.Ibush Kllokoqi

37.Drago Dragojeviq

38.Muharrem Dana

39.Sllobodan Mijoviq

40.Asllan Sllamniku

41.Shefqet Hashani

42.Svetisllav Dollasheviqi

43.Zenun Shala

44.Naip Hoxha

45.Refik Tashi

46.Metush Sadiku

47.Zejnullah Shala

48.Hasan Mehmeti

49.Shefqet Obria

50.Rajko ēalloviqi

51.Metė Kuqi

52.Ramēe nga Prizreni

53Ahmet Dobruna

54.Faruk Mehmeti

55.Mexhid Beqiri

56.Lutfi Ajvazi

57.Hajredin Bujupi

58.Ramush Isaku

59.Sahit Zogaj

60.Halim Hajdari

61Bashkim Qerkini

62.Osman Veliqi

63.Fahredin Sllamniku

64.Imer Sllamniku

65.Xhemajl Bilkiqi

66.Hyzer Ahmeti

67.Nexhmedin Mehmeti

68.Hasan Salihu

69.Nevzat Jashari

70.Ahmet Blakēori

71.Zenel Hoti

72.Ismet Haziri

73.Pal Selmani

74.Imer Kuēi

75.Naman Sijarina

76.Ejup Azemi

77.Ali Halili

78.Jusuf Hashani

79.Shaban Hoti

80.Shaqir Krasniqi

81.Pashk Berisha

82.Zeqir Hasangjekaj

83.Mustafė Aliu

84.Xhafer Kaliqani

85.Adem Ibishi

86.Ramadan Ferizi

87.Avni Sadriu

88.Nexhdet Gjoci

89.Sahit Ismajli

90.Ismail Gėrbeshi

91.Ejup Bajgora

92.Sllobodan Mijoviq

93.Bejtush Beka

94.Ismet Baleci

95.Kemajl Shabani

96.Xhavit Kuēi

97.Isa Bunjaku

98.Zyber Zyberi

99.Sylejman Salihu

100.Hakif Latifi

101.Hashmet Baxhaku

102.Hilmi Syla

103.Rifat Berisha

104.Bajram Munishi

105.Haki Velija

106.Hasan Shahini

107.Muamer Novobėrdaliu

108.Drita Novobėrdaliu

109.Ahmet Delia

110.Ejup Kamerolli

111.Murat Tėrnava

112.Ibush Kllokoēi

113.Lorenc Selmani

114.Refik Tashi

115.Faik Nura

116.Sabah Muhaxheri

117.Sabit Myftari

118.Ndrec Preni

119.Selim Ndrecaj

120.Ali Vllasi-vėllau i Azem Vllasit

121.Xhafer Bejiqi

122.Hajredin Bujupi

123.Bejtush Beka

124.Qerim Sllamniku

125.Abaz Ajvazi

126.Hajrulla Jashari

127.Zejnulla Hajrizi

128.Halit Hasani

129.Nexhmedin Ajeti

130.Hilmi Hasani

131.Dėrgut Jakupi

132.Ilaz Maxhuni

133.Enver Dragusha

134.Demė Mujaj

135.Abdurrahman Mulla

136.Enver Kelmendi

137.Jakup Llonēari

138.Nazif Zymberi

139.Hasan Banushi

140.Kajtaz Bacaj

141.Halit Muhaxheri

142.Vesel Krasniqi

143.Latif Dulla

144.Daut Morina

145.Isa Kastrati

146.Glauk Dulla

147.Astrit Koshi

148.Zenel Celina

149.Musa Jorganxhiu

150Jusuf Konstandini

151.Kemajl Celina

152.Xhemali Shasivari

153.Hysen Bajrami

154.Qerim Buzhala

155.Hasan Rrystemi

156.Ilaz Vranovci

157.Shefazim Tėrshnjaku

158.Lulėzim Neziri

159.Mustafė Maliqaj

160.Azem Haliti

161.Shaban Maloku

162.Hysni Topalli

163.Bajram Luri

164.Hebib Koka

165.Avdi Musa

166.Hamėz Shefkiu

167.Raif Sėrmaxhaj

168.Xhavit Basha

169.Aliriza Osmani

170.Mehmet Neziri

171.Fatmir Dėrmaku

172.Halim Hajdari

173.Naser Shavelli

174.Fadil Ibrahimi

175.Avdi Maliqi

176.Ramadan Sėrmaxhaj

177.Sejdi Kastrati

178.Emin Kastrati

179.Haki Haziri

180.Ramadan Syla

181.Selim Brosha

182.Faik Nura

183.Musa Bajgora

 

 

1.Arif Korapi-gjyqtar

2.Ali Abdullahu

3.Ismail Xhemaili

4.Bozhidar Zuloviq...


Postuar nga: Radio Kosova e lirë - www.radiokosovaelire.com


Të gjitha të drejtat të rezervuara nga Radio - Kosova e lirë. © 1999-2009.